Japonsko – Macedónsko 29:38 (kon.) | Angola – Katar 24:23 (kon.) | Srbsko – Rusko 30:30 (kon.)
Island – Chorvátsko 27:31 (kon.) | Saudská Arábia – Rakousko 22:29 (kon.) | Argentína – Maďarsko 25:25 (kon.)
Brazília – Francúzsko 22:24 (kon.) | Bahrajn – Španielsko 23:33 (kon.) | Tunisko – Nórsko 24:34 (kon.)
Egypt – Švédsko 24:27 (kon.)
Srbsko
30:30 (16:16)
Rusko
cz Piatok 11.01.2019, 18:00 • Mercedes Benz Arena, Berlín • Majstrovstvá sveta mužov • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Hezký podvečer při sledování přenosu z utkání, které už na samém začátku světového šampionátu může mít naprosto zásadní dopad na průběh skupiny A, Srbové vyzvou Rusko a očekává se boj o třetí postupové místo ve skupině.

Srbsko

Srbové po rozpadu Jugoslávie dosáhli na světové půdě největších házenkářských úspěchů na přelomu tisíciletí, kdy na světových šampionátech 1999 a 2001 obsadili shodně třetí místo. Na poslední dvě mistrovství se vůbec nekvalifikovali a letos si tak mezi světovou elitou zahrají po šesti letech. Na evropském šampionátu před sedmi lety skončili druzí, mistrovství tehdy sami pořádali.

V kvalifikaci na toto mistrovství Srbové byli nasazeni rovnou do závěrečné baráže, kde jim bylo vylosováno Portugalsko a roli favorita Srbsko s přehledem potvrdilo, když na domácí výhru 28:21 v Niši navázalo remízou 25:25 ve Varzimu a snadno postoupilo.

Rusko

Ruské házené se nejvíce dařilo krátce po rozpadu Sovětského svazu. Hned při své první účasti na mistrovství světa se samostatné Rusko dočkalo zlata v roce 1993 a o čtyři roky později přidalo další. Po roce 1997 už Rusové získávali velké medaile jen na olympijských turnajích. V Sydney (2000) slavili zlato a o čtyři roky později v Aténách bronz. Na posledním mistrovství světa Rusko skončilo na dvanáctém místě, přičemž o dva roky dříve v Kataru bylo dokonce devatenácté.

Vzhledem k nevalným úspěchům v posledních letech Rusko muselo hrát dokonce první část kvalifikace, ve skupině se Slovenskem, Finskem a Lucemburskem si ale připsalo plný počet šesti výher a snadno postoupilo do baráže. V ní Rusové narazili na český národní tým a i přes prohru 26:27 v Plzni opanovali odvetu v Permu, kterou vyhráli 29:21 a získali místenku na toto mistrovství.

Srbsko: Cupara, Verkić – N. Ilić, V. Ilič, Kukić, Marsenić, Mosić, Nikolić, Obradović, Orbović, Pusica, Radivojević, Vorkapić, Vujić, Zelenović, Nenadić.

Rusko: Grams, Kirejev – Děreven, Dibirov, Fokin, Gorpišin, Jevdokimov, Kalaraš, Kiseljov, Komogorov, Kosorotov, Kovaljov, Ostraščenko, Šiškarjov, Škurinskij, Žitnikov.

Rozhodčí: Kleven, Jørum (oba Nor.).

Za námi jsou státní hymny Ruska i Srbska, utkání bude během několika okamžiků zahájeno.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

1
    Rozehráno! Rusové budou bojovat v bílých dresech, Srbové celí v červeném a začínají útokem. (0:0)
    1
    Srbové se ujímají vedení díky Zelenovićovi. (1:0)

2
    Rusové dostali možnost prvního sedmimetrového hodu, Šiškarjov jej ale neproměnil. (1:0)
    3
    Nemanja Ilić střílí druhou srbskou branku, Srbové jsou v úvodu zápasu stoprocentní. (2:0)

4
    Šiškarjov náskokem z pravého křídla vybojoval na Ilićovi další sedmimetrový hod pro Rusy. (2:0)
    4
    Rusové na druhou sedmičku vytáhli dalšího leváka, Dimitrij Kovaljov už nezaváhal. (2:1)
    5
    I třetí srbský útok končí gólem, prosadil se Stefan Vujić. (3:1)
    5
    Rusové pro změnu i ve třetím útoku měli sedmičku, Kovaljov ji proměnil. (3:2)

5
    Při předchozím faulu byl zároveň vyloučen na dvě minuty Nemanja Ilić. (3:2)

6
    Zelenović tentokrát už v útoku úspěšný nebyl a při další ruské akci je znovu pískána sedmička, k tomu i další dvouminutový trest pro Stefana Vujiće. (3:2)

6
    Kovaljov tentokrát neproměnil sedmičku! Už druhý výborný zákrok srbského brankáře Verkiće proti ruskému sedmimetrovému hodu. (3:2)
    7
    Díky Pušicovi se Srbové prosazují i v oslabení. (4:2)
    8
    Z levého křídla skóroval Dibirov, jedná se o první ruskou branku ze hry a také první útok, který neskončil sedmimetrovým hodem. (4:3)
    8
    Hezké individuální akce využil k páté srbské brance Miljan Pušica. (5:3)

9
    Podstřel Žitnikova vyrazil brankář Verkić a Srbové mohou znovu do útoku. (5:3)
    10
    Další hezká samostatná akce Vujiće, ten zvyšuje na 6:3. (6:3)

10
    Další srbský faul, Žitnikova stáhl za dres Obradović, jenž se stává už třetím vyloučeným Srbem. (6:3)

11
    Při další akci Žitnikov vybojoval už pátou sedmičku pro Rusy. (6:3)
    11
    K sedmičce se zase vrátil Šiškarjov a oproti první ruské střele zápasu tentokrát už proměnil. (6:4)
    12
    Rusové snižují na 5:6, prosadil se Kovaljov. (6:5)
    12
    Miljan Pušica si našel prostor k zakončení a prosazuje se dnes už potřetí. (7:5)
    13
    Dibirov trefil svoji střelu kolem hlavy brankáře Verkiće, Srbové poté posílají do brank Vladimira Cuparu. (7:6)

14
    Při srbské akci Zelenović poslal k zemi dva Rusy najednou a je mu pískán útočný faul. (7:6)

14
    Žitnikov vybojoval další ruskou sedmičku, tentokrát na Marsenićovi. (7:6)
    15
    Šiškarjov z čáry sedmimetrového hodu uspěl. Rusové za úvodní čtvrthodiny proměnili čtyři sedmičky ze šesti. (7:7)
    16
    Mijajlo Marsenić vrací Srbům vedení. (8:7)

16
    Šiškarjov ze sedmičky neprostřelil Verkiće! Ten chytil už třetí sedmičku během prvního poločasu. (8:7)
    17
    Draško Nenadić se uvolnil na brankovišti a vstřelil devátou srbskou branku. (9:7)
    18
    Rusové odpověděli díky Kalarašovi. (9:8)

18
    Další sedmička pro Rus, navíc dvouminutový trest za jasný faul dostává Nemanja Ilić. (9:8)
    19
    K další sedmičce se tentokrát postavil Timur Dibirov a zkušený střelec poslal míč těsně nad hlavu brankáře Verkiće. (9:9)
    20
    Vujić zaokrouhlil střelecké konto Srbů na deset branek, navíc schytal tvrdý úder od Žitnikova. (10:9)

20
    Žitnikov za přistrčení Vujiće dostává dvouminutový trest. (10:9)
    20
    Škurinskij se hezky trefil přes srbský blok. (10:10)
    21
    Po výborné srbské souhře se za ruskou obranou objevil volný Mijajlo Marsenić. (11:10)
    22
    Dibirov na levém křídle skákal na střelu z takřka nulového úhlu, přesto dokázal parádně obstřelit brankáře Verkiće. (11:11)
    22
    Nemanja Zelenović vrací Srbům vedení. (12:11)

23
    Kiseljov naznačil přihrávku a poté vybojoval další sedmimetrový hod pro Rusko. (12:11)
    23
    Do srbské branky na sedmičku tentokrát přišel Cupala, na Dibirova si ale srbský brankář nepřišel. (12:12)
    24
    Rusové se poprvé v zápase dostávají do vedení díky zásahu Žitnikova. (12:13)

25
    Ruský brankář Kirejev si připsal dva důležité zákroky za sebou a Rusové mohou znovu do útoku. (12:13)
    26
    Kukić šikovně obešel obránce a poté prostřelil Kirejeva. (13:13)
    27
    Rusové se znovu dostávají do vedení, podruhé v zápase skóroval Žitnikov, následuje oddechový čas pro Srbsko. (13:14)
    27
    O srbské vyrovnání se postaral Zoran Nikolić. (14:14)
    28
    Škurinskij vrací Rusům vedení. (14:15)
    28
    Po rychlé srbské akci vyrovnává Radivojević. (15:15)
    29
    Hraje se ve velkém tempu, Dibirov skóruje i ze své šesté střely, zatím je stoprocentní. (15:16)

30
    Poprvé v zápase se Dibirov neprosadil, v závěru prvního poločasu ještě mohou zaútočit Srbové. (15:16)
    30
    V samém závěru prvního poločasu se Srbům ještě podařilo vyrovnat, Nikolić se zmocnil odraženého míče a dvě sekundy před koncem poločasu vyrovnal. (16:16)

30
    První poločas skončil. (16:16)

Rusové si ještě vzali oddechový čas, během dvou sekund už ale poté nic nevymysleli a po prvním poločasu je utkání Srbska s Ruskem vyrovnané herně i výsledkově, můžeme se tak těšit na zajímavý druhý poločas.

Nejlepším střelcem prvního poločasu je levé křídlo Rusů Timur Dibirov, v srbském týmu byl nejproduktivnějším hráčem zatím Stefan Vujić se čtyřmi trefami.

Jistě zajímavý je poměr sedmimetrových hodů (0:9), přičemž Rusové se dvoutřetinovou úspěšnosti jich proměnili šest.

31
    Začal druhý poločas. (16:16)
    32
    Hned první ruský útok druhého poločasu trval přes minutu, Žitnikov ale nakonec dokázal skórovat. (16:17)
    32
    Úspěšné zakončení Vujiće, Srbové znovu vyrovnávají. (17:17)
    33
    Žitnikov připravil střeleckou pozici pro Kiseljova, ten znovu posílá Rusy do vedení. (17:18)
    34
    Velká paráda od Nemanjy Iliće, ten při první srbské sedmičce šikovným naznačením poslal brankáře Kirejeva na zem a poté snadno skóroval. (18:18)
    35
    Z pravého křídla se nemýlil Bogdan Radivojević. (19:18)

35
    Radivojevićově střele předcházel faul na Vujiće, za nějž Kiseljov dostává dvouminutový trest. (19:18)
    36
    Žitnikov se dopustil porušení pravidla o krocích a protože Rusové hráli bez brankáře, tak Nemanja Ilić skóruje ze středu hřiště do prázdné branky. (20:18)
    36
    A další srbský gól do prázdné branky! Tentokrát úspěšným střelcem Radivojević. (21:18)
    37
    Když už Rusové hráli v plném počtu, tak snižuje Dibirov. (21:19)
    38
    Výborný individuální průnik úspěšně zakončil Kukić. (22:19)

39
    Zelenović obešel Žitnikova, na brankovišti byl faulován Kalarašem a Srbové budou házet sedmičku. (22:19)
    39
    Nemanja Ilić proměnil sedmimetrový hod a Rusové reagují oddechovým časem. (23:19)

39
    Velmi dobře zaplněnou berlínskou halou obíhá mexická vlna. (23:19)
    40
    Z levé spojky se prosadil Žitnikov. (23:20)
    41
    Další parádní rána Timura Dibirova, ten trefil vzdálenější horní roh srbské branky. (23:21)

41
    Srbové se dopustili další ztráty míče, Šiškarjov běžel do samostatného úniku, parádně jej ale vychytal Cupara. (23:21)
    42
    Rusové po odrazu míče za postranní čáru ještě mohli pokračovat v útoku, Škurinskij snižuje na rozdíl jediné branky a oddechový čas si tentokrát berou Srbové. (23:22)
    42
    Nemanja Ilić proměnil srbskou sedmičku prudkou střelou, Grams neměl nárok. (24:22)
    43
    Timur Dibirov se tentokrát dokázal prosadit netradičně i z postu pravé spojky. (24:23)

44
    Kiseljov mohl vyrovnat, trefil ale břevno. (24:23)
    46
    Rusové znovu získali míč v obraně, Šiškarjov si poté vyměnil míč s Dibirovem a další samostatný únik už proměnil. (24:24)
    47
    Jevdokimov bránil v brankovišti, následný sedmimetrový hod proměnil Nemanja Ilić. (25:24)
    48
    Škurinskij trefil tyč, míč se poté odrazil k Jevdokimovovi na brankoviště, ten byl při dorážce úspěšný. (25:25)
    48
    Srbové se znovu dostávají do vedení, poprvé v zápase skóroval Milan Orbović. (26:25)

49
    Nemanja Ilić běžel sám na Gramse, ten skvěle vyrazil střelu srbského kanonýra. (26:25)

50
    Orbović dostává dvouminutový trest, Rusové si zahrají přesilovku. (26:25)

51
    Po faulu na Kalaraše budou Rusové házet sedmimetrový hod. (26:25)
    51
    Timur Dibirov nasměroval svůj pokus mezi nohy brankáře Verbiće. (26:26)

52
    Dvouminutový trest také na druhé straně, vyloučen je Jevdokimov. (26:26)

52
    Oleg Grams vykopl Vujićovu sedmičku! (26:26)
    53
    Rusové se prosadili v oslabení a ujímají se vedení! První branku v zápase zaznamenal Kosorotov. (26:27)
    54
    Lazar Kukić prudkou střelu prostřelil Gramse. (27:27)

55
    Škurinskij minul branku a do útoku mohou Srbové. (27:27)
    55
    Draško Nenadić vyslal na ruskou branku. další nesmírně razantní střelu, Grams znovu neměl šanci. (28:27)

56
    Šiškarjov se uvolnil na pravém křídle, Cupara ale jeho střelu vyráží! Nesmírně důležitý moment. (28:27)

57
    Oddechový čas pro Srby, do konce utkání zbývají necelé čtyři minuty. (28:27)
    57
    Stefan Vujić zboural dva protihráče a poté prostřelil Gramse. (29:27)
    58
    Kiseljov se protlačil přes dvojici Srbů a snižuje na rozdíl jedné branky. (29:28)
    58
    Lazar Kukić střílí třicátou srbskou branku. (30:28)
    59
    Rusové odpovídají bleskově po rozehrávce díky jedenácté trefě Dibirova. (30:29)

59
    Srbové přicházejí o zraněného Zelenoviće, ten jen za pomoci spoluhráčů odkulhal k vlastní střídačce. (30:29)

59
    Srbové ztratili míč a Žitnikov při brejku vybojoval ruskou sedmičku. (30:29)
    59
    Timur Dibirov ze sedmičky nechytatelně prostřelil Cuparu a je vyrovnáno! (30:30)

60
    Rusové se ubránili, Žitnikov se ale poté dopustil útočného faulu a poslední půlminutu mohou útočit Srbové. (30:30)

60
    Grams parádně chytil střelu Nemanji Iliće! Osm sekund před koncem si Rusové berou ještě jeden oddechový čas. (30:30)

Konec zápasu. (30:30)

Při poslední akci zápasu Kiseljov v tísni střílel mimo branku a důležité utkání Srbů s Rusy končí remízou!

Srbové měli v utkání častěji navrch, v prvním poločase vedli o tři branky, během toho druhého dokonce o čtyři, Rusové ale dokázali utkání vyrovnat a důležitý souboj o pravděpodobné třetí postupové místo ve skupině A končí remízou.

Srbsko – Rusko 30:30 (16:16)
    Nejvíce branek: Ilić 6/4, Vujić 5, Kukić 4 – Dibirov 12/3, Žitnikov 4, Kovaljov 3/2. Rozhodčí: Kleven, Jørum (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 5/4 – 10/7. Vyloučení: 5:4. (19:35:33)