Japonsko – Macedónsko 29:38 (kon.) | Angola – Katar 24:23 (kon.) | Srbsko – Rusko 30:30 (kon.)
Island – Chorvátsko 27:31 (kon.) | Saudská Arábia – Rakousko 22:29 (kon.) | Argentína – Maďarsko 25:25 (kon.)
Brazília – Francúzsko 22:24 (kon.) | Bahrajn – Španielsko 23:33 (kon.) | Tunisko – Nórsko 24:34 (kon.)
Egypt – Švédsko 24:27 (kon.)
Egypt
24:27 (11:13)
Švédsko
cz Piatok 11.01.2019, 20:30 • Royal Arena, Kodaň • Majstrovstvá sveta mužov • Skupina D

Egypt – Švédsko 24:27 (11:13)
    Nejvíce branek: Šabíb 5, Al-Áhmar 5/3, Al-Dirá 4, Umar 4/1 – L. Nilsson 5, Gottfridsson 5, Lagergren 4. Rozhodčí: Načevski, Nikolov (MKD). Sedmimetrové hody: 4/4 – 1/1. Vyloučení: 1:4. (22:22:42)

Byly to nervy, Švédové, kteří si celý zápas udržovali náskok, přišli pár minut před koncem o pětigólové vedení, ale zásluhou čistého hattricku Gottfridssona v samotném závěru přece jen urvali vítězství nad houževnatým Egyptem. Afričané byli silovější, ale příliš často chybovali v rozehrávce a Švédové zápas v podstatě rozhodli z rychlých brejků.
    Vítězové se dostali na první místo v tabulce kodaňské skupiny D.
    Děkuji za pozornost, hezký večer.

Konec zápasu. (24:27)
    60
    V čase 59:54 si obloukem naběhl z levé strany na střed Gottfridsson a koníčkem o zem prostřelil egyptského gólmana. Tomuto hráči patřil závěr zápasu, v němž nasázel tři góly za sebou! (24:27)

60
    Andreas Miroslav Palička znovu podržel Švédy v bráně, ti jsou u míče půl minuty před koncem s dvougólovým náskokem v zádech. (24:26)
    59
    A znovu Gottfridsson přesnou střelou přiblížil vítězství favorita. (24:26)
    58
    Jim Gottfridsson vzápětí po rychlém útoku po pravé straně vrací Švédsku nejtěsnější náskok. (24:25)
    57
    Al-Dirá dostal přihrávku mezi protihráči na spojce, obtočil se s míčem a pohotově prostřelil Paličku. (24:24)
    56
    Muhammad Šabíb dorovnává Al-Áhmara s Nilssonem na čele tabulky střelců pátým zásahem. (23:24)
    55
    Ekhdal du Rietz se prosazuje podruhé v krátkém sledu. (22:24)
    54
    Kim Ekhdal du Rietz vrací evropským vicemistrům vedení ranou přesně do šibenice. (22:23)
    53
    Šabíb vzápětí vyrovnává, za sedm minut zlikvidoval Egypt pětigólové manko! (22:22)
    52
    Je tu drama! Al-Dirá vzápětí dává kontaktní gól, ještě před pár minutami přitom Švédové vedli o pět branek. (21:22)
    52
    Sedmičku proměnil Jahíja Umar. (20:22)
    51
    Lukas Nilsson po rozehrávce z devítimetrové čáry trestá předchozí faul na svou osobu. (19:22)

50
    Do švédské branky se postavil Andreas Miroslav Palička a hned se blýskl úspěšným rozštěpem tváří v tvář, načež potomek českých emigrantů burcuje spoluhráče k náporu. Ti jsou opět v plném počtu. (19:21)

Dnešní utkání sleduje 6448 diváků. (0:0)
    49
    Přesilovka Afričanům svědčí, Šabíb propálil brankáře stejně jako před chvilkou jeho spoluhráč z levého křídla. (19:21)
    48
    Z levého křídla hezkým obloučkem přehazuje Appelgrena Umar Al-Wakil. (18:21)

48
    Vyloučení ve švédském výběru, provinil se Jim Gottfridsson. Osm vteřin budou hrát Skandinávci v oslabení o dva muže. (18:21)
    46
    Jahíja Umar se hned na začátku přesilovky trefuje do horního růžku. (17:21)

46
    Vyloučení v týmu Švédska si odpyká Max Darj. (17:21)
    45
    Švédský kouč Andresson si vzal oddechový čas a jeho rady si zase vzal k srdci Jim Gottfridsson, který zakončil do sítě postupný útok z levé spojky. (16:21)
    44
    Do sítě však prošla na druhé straně skákavá a tečovaná "šmudla" Lukase Nilssona. (16:20)
    43
    Ahmad Al-Áhmar se osamostatňuje na čele střeleckého pořadí dnešního mače další proměněnou sedmičkou po faulu na Hasana. (16:19)
    42
    Stejně jako Lagergren se počtvrté zapisuje mezi střelce i Al-Áhmar, který polovinu gólů nastřílel ze sedmiček. (15:19)
    42
    Lagergren opět skóruje z rychlého brejku. (14:19)
    40
    Jahíja Umar 20 vteřin nato napnul síť z druhé vlny. (14:18)
    39
    Afričané ztratili míč v útoku a samostatným nájezdem je trestá Albin Lagergren. (13:18)
    37
    Jahíja Al-Dirá si naskočil nejvýše a dělovou ránu z dálky posílá expres do sítě. (13:17)
    37
    Gól vstřelil tým Švédsko (Jerry Tollbring). (12:17)
    36
    Až na začátku šesté minuty skóruje také reprezentace Egypta, průnik středem hřiště proměňuje robustní Jahíja Al-Dirá. (12:16)
    35
    Po přestávce střílejí do černého jen Skandinávci a hattrick má i Niclas Ekberg. (11:16)
    33
    Červenočerní nemohli odstavit Švédy od míče a postupný útok po několika pískaných faulech z pravé spojky zakončil do šibenice Albin Lagergren. (11:15)
    31
    Lukas Nilsson je dalším držitelem hattricku z dnešního zápasu. (11:14)

31
    Začal druhý poločas. (11:13)

30
    První poločas skončil. (11:13)
    30
    Výborná série Egypta v závěru poločasu, osm vteřin před přestávkou překonává brankáře Karím Abdalráhím a Severoafričané třemi góly v řadě upravují na přijatelných 11:13. (11:13)
    29
    Muhammad Šabíb se prosmýkl na pravé spojce mezi dvěma hráči a ještě rozfoukává pro africký celek jiskřičku naděje. (10:13)
    29
    Egyptský brankář výborně zasahuje a z protiútoku naopak napnul síť Islám Hasan. (9:13)
    27
    Mattias Zachrisson zakončuje krásnou kombinaci z těžkého úhlu z pravého křídla. (8:13)
    25
    Branky padají v rychlém sledu, za vicemistry Evropy se trefuje parádně z devíti metrů přes hlavy všech protihráčů Kim Andersson. (8:12)
    24
    Gól vstřelil tým Egypt (Ahmad Al-Áhmar). (8:11)
    24
    Kim Andersson zužitkoval pohlednou výměnu míče v pěkný gól. (7:11)
    23
    Vzápětí snižuje Muhammad Šabíb, poprvé dávají Afričané dvě branky za sebou. (7:10)
    23
    Po delší době radost pro Egypt, síť rozvlnil Alí Zajnalbadín. (6:10)

21
    Vyloučení v týmu Švédsko (Albin Lagergren). (6:10)
    21
    Mattias Zachrisson z dalšího rychlého protiútoku navyšuje už na rozdíl pěti gólů. (5:10)
    21
    Za Švédsko skóruje při hře pět na pět z devítimetrové čáry do horního růžku premiérově Kim Andersson. (5:9)

20
    Vyloučení v týmu Egypta, Abdalrahmán Abdú zápasnicky povalil Nilssona. (5:8)
    19
    Sedmimetrový hod proměňuje o zem Ahmad Al-Áhmar. (5:8)

19
    Oslabení čeká Švédy, za faul Jespera Nielsena je navíc nařízena sedmička. (5:10)

19
    Appelgren vynikajícím zákrokem vychytal egyptské křídlo. (4:8)
    18
    Další samostatný nájezd do otevřené obrany snadno zakončuje Niclas Ekberg. (4:8)
    17
    Švédové jdou do tříbrankového trháku, z bleskového protiútoku středem hřiště dnes podruhé překonává egyptského brankáře Lucas Nilsson. (4:7)

17
    Žlutá karta pro tým Švédsko (Kim Ekhdal du Rietz). (4:6)
    17
    Gól vstřelil tým Švédsko (Jerry Tollbring). (4:6)
    16
    Jahíja Umar okamžitě kontruje snížením. (4:5)
    16
    Gól vstřelil tým Švédsko (Jim Gottfridsson). (3:5)
    16
    Egyptu prospěl oddechový čas, po němž dává kontaktní gól Ahmad Al-Áhmar. (3:4)

14
    Po vynikajícím obranném zákroku Ekdahla na brankovišti následoval hodně nezdařený rychlý brejk Švédů, přihrávka končí v zámezí. (2:4)

13
    Žlutá karta pro tým Egypt (Jahíja Al-Dirá). (2:4)

12
    Žlutá karta pro tým Egypt (Jahíja Umar).
    Žlutá karta pro tým Švédsko (Jesper Nielsen). (2:4)
    12
    Lucas Nilsson obešel bránícího hráče a skóruje o zem kolem brankáře na zadní tyč. (2:4)
    10
    Egypt snižuje, Islám Hasan se prosazuje horem přes obránce podruhé v zápase. (2:3)

10
    Gottfridsson prostrčil na Nilssona, ten v pádu trefuje tyč. (1:3)

9
    Žlutá karta pro tým Egypt (Karím Abdalráhím). (1:3)
    8
    Gól ze sedmimetrového hodu vstřelil za Švédsko Niclas Ekberg. (1:3)
    6
    Švédsko se znovu ujímá vedení zásluhou Ekdahla. (1:2)
    2
    Za Egypt vyrovnává střelou do šibenice Islám Hasan. (1:1)
    1
    Z pravé spojky zakončuje rychlý protiútok Lagergren. (0:1)

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

Kodaňskou halou znějí státní hymny. V hledišti mají velkou převahu švédští fanoušci a tak se zbarvilo do žlutomodra.

Egypt: Handáví, Altajar – Umar, Hasan, Chajrí, Mahír, Almasrí, Abdú, Al-Wakil, Al-Dirá, Saad, Al-Áhmar, Šabíb, Zajnalbadín, Sanad, Abdalráhím.

Švédsko: Palicka, Appelgren – Darj, Tollbring, Ekberg, Jeppsson, Lagergren, Gottfridsson, Arnesson, Zachrisson, A. Nilsson, Nielsen, Andersson, Ekhdal du Rietz, L. Nilsson.

Rozhodčí: Načevski, Nikolov (Makedonie).

Švédsko je historicky druhou nejúspěšnější zemí MS, zlaté medaile ale získalo naposledy v roce 1999, o dva roky později přibylo stříbro a od té doby nic. Minule došli Skandinávci do čtvrtfinále a obsadili celkové šesté místo.
    Největšími úspěchy poslední dekády jsou stříbrná medaile z olympiády v Londýně 2012 a stejný kov brali Švédové i na loňském mistrovství Evropy v Chorvatsku.
    Kádr pro MS 2019:
    Andreas Miroslav Palička, Mikael Appelgren – Philipp Heningsson, Simon Jepsson, Max Darj, Jerry Tollbring, Nicklas Ekberg, Hampus Wanne, Fredric Pettersson, Johan Jakobsson, Albin Lagergren, Jim Gottfridsson, Linus Arnesson, Andreas Cederholm, Viktor Östlund, Mattias Zachrisson, Jesper Nielsen, Lukas Nilsson

Egypt patří k nejsilnějším házenkářským zemím v Africe, od senzačního 4. místa na MS v roce 2001 už se ale na světovém šampionátu nedokázal probojovat ani do čtvrtfinále. Egypťané hostí příští mistrovství světa v roce 2021.
    Hadi Šahín, Karím Handáví – Mamdúh Abúbajd, Jahíja Omar, Mahmud Ibráhím, Islám Íssa, Abúalfitúh Abdalráziq, Ahmad Chajrí, Muhammad Al-Basjúní, Ibráhím Almasrí, Abdalrahmán Abdú, Jahíja Al-Dirá, Ahmad Al-Áhmar, Muhammad Mamdúh, Muhammad Sanad, Karím Abdalráhím

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.