koniec udalosti
Dopolední program přinesl velké úspěchy českých atletů. Řeč je zejména o překážkářce Nikoletě Jíchové, která si časem 54,59 vylepšila osobní rekord, zajistila postup do finále a navrch splnila kvalifikační limit na olympiádu do Paříže! Nelze se divit, že po doběhnutí na čtvrtce s překážkami plakala štěstím.

Překvapivého, ale zcela zaslouženého postupu do finále, dosáhli také v kvalifikaci skoku o tyči David Holý a Matěj Ščerba, kterým stačilo překonat 560 centimetrů. Zejména výkon Holého ale skutečně zaujal, všechny laťky totiž překonal hned prvním pokusem a rád by si ve finále stanovil nový osobní rekord.

Hned dva osobní rekordy překonal v rámci desetiboje Vilém Stráský, který se zlepšil na stovce i v kouli. Pouze v dálce zůstal jeden decimetr za svým kariérním maximem. V součtu má ale po třech disciplínách 2630 bodů, figuruje na sedmém místě, a má mistrovství desetiboj zatím rozjetý na vylepšení kariérního maxima, čímž je 8016 bodů.
koniec udalosti
Pro českou atletiku skvělý večerní program končí. Opět se ukázalo, že česká atletika má velmi zajímavou budoucnost, jelikož může razit heslo mládí vpřed. Osmnáctiletá Lurdes Gloria Manuel byla čtvrtá na čtvrtce v nejlepším světovém juniorském výkonu roku a novém osobáku 50,52, čtyřiadvacetiletý Tomáš Němejc skončil šestý ve finále mužské dvoustovky, taktéž čtyřiadvacetiletá Amálie Švábíková byla čtvrtá v tyči a stejně starý Vilém Stráský má po prvním dni desetiboj rozjetý na nový osobák a bodový zisk okolo 8200 bodů. K tomu čeští steeplaři v závodě na 3000 metrů překážek předvedli dva nejrychlejší výkony v historii české atletiky, když nový národní rekord v čase 8:21,83 zapsal dvacetiletý Tomáš Habarta a Damián Vích se časem 8:22,95 zařadil na druhé místo historických tabulek. Vích k tomu vybojoval fantastické desáté místo, Habarta byl dvanáctý.

Přestože na medaili česká výprava v Římě stále čeká, tyto výkony v evropské konkurenci rozhodně zahřály během pondělního programu u srdce.

Co se nových mistrů Evropy týče, na dvoustovce vyhrál velmi překvapivě Švýcar Timothé Mumenthaler a překvapivou šampionkou v tyči je také Švýcarka Angelica Moserová. Molly Cauderyová, největší favoritka, skončila pouze bronzová. V ženském kladivu slaví domácí Sara Fantiniová, v mužské čtvrtce Belgičan Alexander Doom a v ženské čtvrtce Polka Natalia Kaczmareková. V závodě na tři kilometry s překážkami se pak mistrem Evropy stal Francouz Alexis Miellet.