Šport a COVID-19 (prebieha) | Zajímavosti ze světa sportu (prebieha)
udalosť prebieha (21:58)
Šport a COVID-19

cz Štvrtok 09.04.2020, 09:00Sportovní události
   
  21:58
  Sezónu NHL by rád dohrál hvězdný útočník Toronta Auston Matthews. „Je tu evidentně nedokončená práce. Do konce základní části nám schází 12 zápasů a je tu boj o pozice v play-off,“ řekl ve videokonferenci pro média americký útočník, který si ale uvědomuje vážnost situace s pandemií koronaviru. „Je to větší než sport a není tu nic, co bychom s tím teď mohli dělat. Každý by samozřejmě chtěl hrát hokej hned teď, ale to momentálně není možné.“ (21:58:36)
   
  21:44
  English Football League, která pořádá soutěže od druhé po čtvrtou ligu, předpokládá, že po opětovném rozehrání se mohou jednotlivé ligy dohrát do 56 dnů. Vyplývá to z dopisu, který zaslal ředitel soutěží Rick Parry všem 71 členským klubům. Hrálo by se za zavřenými dveřmi. Týmy by nezačaly trénovat dříve než 16. května. EFL počítá s tím, že samotné zápasy by se mohly odehrát během léta.
   
  21:12
  Vedení kanadského curlingu oznámilo zrušení všech zbývajících akcí národního šampionátu. To se týká mistrovství smíšených párů, seniorů, do 18 let a hráčů na vozíčku. Mistrovství mužů a žen se konalo již před tím, než sportovní svět ochromila pandemie koronaviru.
   
  20:54
  Řídící komise dvou nejvyšších ligových soutěží v Belgii klubům původně navrhla zrušení tohoto ročníku a následné hlasování účastníků lig už mělo být jen formalitou. Dnes ale řídící orgán jednání klubů, které mělo proběhnout 15. dubna, odložil bez udání důvodu. Belgickou stranu už za rozhodnutí soutěže ukončit kritizovala UEFA, která naopak prosazuje ligy dohrát, pokud to bude alespoň trochu možné.
   
  20:47
  S redukcí stávajících mezd se zřejmě budou muset smířit také fotbalisté v Číně. Zástupci klubů z nejvyšších tří soutěží totiž vyjednávají o způsobu snižování platů.
   
  20:33
  Úsporná opatření vyhlásila Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která samozřejmě přichází o velké peníze vinou zrušených závodů a odložených olympijských her v Tokiu. 130 zaměstnanců centrály v Ženevě tak bylo posláno na neplacenou dovolenou a členové vedení v čele s prezidentem Davidem Lappartientem si snížili platy a bonusy.
   
  20:12
  Vedení skotského fotbalu prodloužilo odložení fotbalových zápasů v zemi až do 10. června. Soutěže byly kvůli pandemii COVID-19 zastaveny 13. března a původně měly být přerušeny do konce dubna. Profesionální kluby budou také hlasovat o zrušení sezóny od druhé až po čtvrtou ligu.
   
  19:55
  Známý tyčkař Armand Duplantis vydražil za 30 000 eur startovní číslo, v němž v únoru překonal světový rekord. Výtěžek aukce švédský atlet věnoval na boj proti koronaviru.
   
  19:37
  Slavný švédský fotbalista Zlatan Ibrahimović si ve čtvrtek zatrénoval s prvoligovým Hammarby, tedy klubem, ve kterém má vlastnický podíl. Útočník AC Milán pobývá vzhledem k situaci v Itálii ve Stockholmu. Švédové zatím v boji proti koronaviru nezavedli tak přísná opatření jako jiné země. Mohou se shromažďovat až do počtu 50 lidí, takže i sportovci mohou bez omezení trénovat.
   
  19:12
  Basketbalisté hrající v NBA zatím o své peníze nepřijdou. I v dalším výplatním období v polovině dubna obdrží plné mzdy, přestože soutěž byla kvůli pandemii koronaviru přerušena už 11. března. Vyplývá to ze směrnice, kterou klubům rozeslalo vedení ligy. Liga a hráčská asociace ale o podobě platů v době, kdy se zápasy nehrají, již vyjednávají.
   
  19:01
  Do šití roušek se zapojila i fotbalová Sparta. V první vlně je obdrželi senioři z řad bývalých hráčů klubu. V následujících týdnech pak budou sparťanské roušky dostávat další potřební lidé.
   
  18:48
  Velmi zajímavé obsazení by měl mít virtuální tenisový turnaj Mutua Madrid Open, který se uskuteční na konci dubna. Mezi šestnáctkou účastníků v mužském pavouku bude i dvojnásobný wimbledonský šampión Andy Murray.
   
  18:24
  Profesionálním fotbalistům v Česku svitla naděje, že by již brzy mohli začít trénovat se svými týmy. Ligová fotbalová asociace, která řídí obě nejvyšší soutěže, totiž pro kluby zpracovala tréninkový manuál a ten rozeslala také příslušným orgánům Ministerstva zdravotnictví. Klinická skupina covid-19 neměla proti obsahu manuálu námitek a předala ho do rukou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Pokud i on bude souhlasit, mohou se kluby alespoň v omezeném režimu vrátit ke společnému tréninku na venkovních hřištích.
   
  18:13
  V koronavirem těžce zasažené Itálii se snaží pomáhat i řada fotbalových klubů. Jedním z nich je i Neapol. Přední celek Serie A zaplatil 32 tun potravin, které poslouží více než 1000 rodinám v nouzi. Už před tím Neapolští podpořili i nemocnice.
   
  17:51
  Už v neděli se pojede druhý virtuální závod MotoGP. Mezi deseti jezdci, kteří vezmou do rukou ovladače, bude tentokrát i devítinásobný mistr světa Valentino Rossi.
   
  17:25
  Evropský šampionát v basketbalu se v příštím roce neuskuteční. Akce, jejímž spolupořadatelem je i Česká republika, byla odložena na rok 2022. Na přelomu června a července se naopak bude konat olympijská kvalifikace.
   
  17:01
  Antuková část tenisové sezóny by se mohla odehrát na podzim. V rozhovoru pro italská média to řekl šéf mužského okruhu ATP Andrea Gaudenzi. Již dříve byl na přelom září a října přesunut grandslamový Roland Garros.
   
  16:42
  Plzeňská Viktoria darovala ve spolupráci s jedním ze svých partnerů tisíc jednorázových ústenek a dezinfekční prostředky domovu pro seniory ve Vejprnicích. "Během příštího týdne chceme společně s naším generálním partnerem zajistit ochranné prostředky pro další domov seniorů a v plánu máme i další společné aktivity. Jsem rád, že můžeme společně pomáhat v těžkých časech," uvedl na klubovém webu marketingový manažer Jaromír Hamouz.
   
  16:27
  Na finanční nejistotu, kterou s sebou přináší momentální světová situace s nemocí COVID-19, zareagoval fotbalový klub z Mohuče. Účastník německé Bundesligy pozastavil investice do kanceláří a multifunkční budovy na svém Bruchwegstadionu.
   
   

  Martin Augustin

  Filip Lefenda

  Jan Kousal

  Jiří Cícha

  Tomáš Kalas

  Milan Huppert