USA – Česko 3:0 (kon.) | Švajčiarsko – Nemecko 1:3 (kon.) | Švédsko – Lotyšsko 1:3 (kon.)
Kanada – Fínsko 4:1 (kon.)
Kanada
4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Fínsko
Štvrtok 25.05.2023, 19:20 • Nokia Arena (Tampere) • Majstrovstvá sveta • Štvrťfinále

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:20.

Všetkým hokejovým nadšencom prajem pekný štvrtkový večer! Hokejové MS 2023 po dni voľna opäť pokračujú a za nami je prvá kapitola, ktorá rozhodla, kto postúpi do štvrťfinále. Skupinu A ovládli USA, za nimi nasleduje Švédsko, Fínsko a Nemecko. V skupine B sa z prvenstva teší Švajčiarsko, ktoré za sebou nechalo Kanadu, Lotyšsko a Česko.

Slovenským hokejistom ušiel postup medzi najlepšiu osmičku len tesne, síce v záverečnom zápase zdolali Nórsko 4:1, ale čakali ako sa vyvinie zápas medzi Švajčiarskom a Lotyšskom, v ktorom práve vyhrali Lotyši 4:3 po predĺžení a preskočili Slovensko v tabuľke o dva body.

Program štvrťfinále:
    USA – Česko (15:20)
    Švajčiarsko – Nemecko (15:20)
    Švédsko – Lotyšsko (19:20)
    Kanada – Fínsko (19:20)

V tomto online prenose vám prinesieme najdôležitejšie momenty zo zápasu medzi Kanadou a Fínskom.

Kanada v skupine B skončila na druhom mieste, o štyri body za Švajčiarskom. Jej bilancia je päť výhier a dve prehry. Kanaďania podľahli práve Švajčiarom a prekvapivo aj Nórom. Bodovo ťahá Javorové listy najmä obranca Mackenzie Weegar, ktorý ich získal 9 za tri góly a šesť asistencií.

Fínsko zakončilo základnú časť skupiny A na treťom mieste. Pred ním skončili Švédi a Američania. Z víťazstva sa tešili päťkrát a dvakrát si nevypočuli svoju hymnu. Práve týmto dvom súperom podľahli, so Švédskom 1:2 po samostatných nájazdoch a s USA 1:4. Útočník Mikko Rantanen je s 9-timi kanadskými bodmi najlepším hráčom mužstva.

Úvodné zostavy:

Kanada: Montembeault (Levi) – Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron – Fantilli, Glass, Lučić (A) – Quinn, Laughton (A), Crouse – Blais, Krebs, Neighbours – Toffoli (C), McBain, Carcone.
    Tréner: Andre Tourigny

Fínsko: Larmi (Olkinuora) – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä (A), Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen (A), Manninen, Hartikainen – Kapanen, Suomela, Kakko – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila (C), Björninen, Oksanen.
    Tréner: Jukka Jalonen

Rozhodca: Holm, Hribik – Briganti, Hynek.

00:01
    Stretnutie sa práve začalo.

00:55
    S pukom na hokejkách sú Fíni, Kanaďania si budú musieť počkať na dlhšie držanie puku.

02:20
    Oksanen z prvej medzi kruhmi, keď dobre tečoval Pesonenov úmysel.

03:34
    Vylúčenie v tíme Kanada:
    Tyler Myers – 2 min., nedovolené bránenie.

03:37
    Lehtonen pálil po buly, Montembeault pozorný.

04:20
    Pesonen voľný pred bránou, ale puk mu smeroval na korčuľu, ktorou si ho nedokázal dobre spracovať.

05:09
    Kanada sa zatiaľ dobre bráni.

05:34
    Kanada v plnom počte.

05:45
    Myers sa vrátil z trestnej lavice, na ľavej strane držal puk a na opačnej videl v dobrej pozícii Neighboursa, ktorý strieľal z prvej, ale výborný zákrok predviedol Larmi!

06:35
    Kanaďania neudržali puk v útočnom pásme.

07:12
    Kanada dala gól! Nedáš-dostaneš! Kým Fíni sa tlačili na bránu, tak Kanaďania zobrali puk a išli do protiútoku, o všetko sa postaral JACK QUINN, ktorý si sám prešiel po pravej strane, dostal sa cez Ohtamaa a vyslal strelu, ktorá prešla popod nohy brankára.
    Asistencia: Crouse.
    07:12 Jack Quinn (CAN) - 1:0

08:19
    Larmi zasiahol svojím betónom, puk skončil niekde mimo ľadovú plochu.

09:11
    Weegar neuspel so stiahnutím si puku, po ktorom zakončoval bekhendom!

10:51
    Montembeault stál pri bližšej žrdi, keď naňho mierila strela sprava.
    10:51 MacKenzie Weegar (CAN)

12:52
    Zľava to vyskúšal Pesonen, ale jeho strela nemala dostatočnú razanciu.

13:34
    Samuel Montembeault – 2 min., zdržiavanie hry.

14:03
    Kanaďania sa poľahky oslobodzujú vyhodením puku.

14:40
    Armia trafil len brániaceho Weegara.

15:37
    Kanada v plnom počte. Následne Montembeault podržal puk, za ktorého si trest odsedel Quinn.

15:46
    Vysoké nahodenie puku z obranného pásma Kanady si postrážil Larmi.

16:37
    Strely na bránu 9:8.

16:47
    Anttila využil zlé striedanie Kanaďanov a nepríjemne vystrelil. Montembeault sa musel ubezpečiť, že má puk.

17:30
    Postavenie mimo hry zastavilo Fínov.

18:27
    Mikko Rantanen mieril do horných častí brány, ale Montembeault ho vychytal!

19:00
    Jedna minúta do konca prvej tretiny.

20:00
    Prvá tretina sa skončila.

Štvrťfinálový zápas medzi Kanadou a Fínskom vychádza zatiaľ lepšie práve červeno-bielym, ktorí zásluhou Quinna vedú po prvej tretine 1:0. Druhá tretina sa začne približne o 20:11.

20:01
    Začala sa druhá tretina.

21:30
    Tečovaný puk pred bránou Kanady, ale smeroval na bočnú sieť.

22:27
    Friman pálil sprava, Montembeault puk vyrazil.

22:45
    Kanada získala útočné pásmo, keď jednoducho nahodili puk na bránu, ktorý si v lapačke podržal Larmi.

24:08
    Zakázané uvoľnenie Fínov, keď puk prudko vyhodili.

24:39
    Suomi zatlačili v druhej tretine, uvidíme, či sa im aj podarí streliť gól.

25:23
    Kakko strieľal bekhendom pred bránou, ale ani on neuspel.
    25:23 Kaapo Kakko (FIN)

25:57
    Brankár Montembeault puk pokryl a prerušil hru.

26:49
    Lučićov pokus zblokovaný na ochrannú sieť. Nasleduje reklamná prestávka.

27:35
    Strely na bránu 12:15.

27:55
    Weegar prudko prihrával na Toffoliho pred bránou, ale ten puk netrafil.

29:40
    Adam Fantilli zachytil puk v strednom pásme a unikal po ľavej strane, zakončil z kruhu a Larmi zachránil mužstvo svojimi betónmi.

30:45
    Kanada dala gól! Prečíslenie Kanady 3 na 1! Rozbehnutý Neighbours mal puk a poslal ho na pravé krídlo SAMUELOVI BLAISOVI, ktorý nekompromisne skóruje!
    Asistencie: Neighbours, Barron.
    30:45 Sammy Blais (CAN) - 2:0
    30:45 Adam Fantilli (CAN) - 2:0

31:40
    Icing na strane Kanady.

33:01
    Brejková príležitosť Kakka, ktorý s pukom miešal a miešal až to premiešal a čierne čudo mierilo vedľa pravej žŕdky!

35:07
    Na druhej strane Quinn s otvoreným priestorom, ale pribrzdil, čo urobil zbytočne, napriek tomu vystrelil aspoň bekhendom z otočky.

36:09
    So strelou od modrej čiary si Larmi bez problémov poradil, keď puk chytil do lapačky.

36:50
    Hartikainen s márnou snahou prekonať Montembeaulta, ktorý jeho strelu zastavil.

37:15
    Kakko opäť v útoku, vyzeralo to, že bude strieľať, ale posunul puk Kapanenovi, ktorý vo veľkej šanci nechal vyniknúť brankára Kanady!

Druhá tretina sa skončila.

Fíni v druhej perióde zlepšili svoju hru, mali mnoho príležitostí na skórovanie, ale stena v bráne Kanady v podobe Montembeaulta zneškodnila všetky strely. Naopak Kanaďania využili rýchly protiútok a skórovali aj v tejto časti hry a vedú 2:0. Tretia tretina sa začne približne o 21:00.

40:01
    Začala sa tretia tretina.

40:46
    Lehtonen nahadzoval od modrej, Kakko sa to snažil tečovať pred bránou, ale Montembeault je dnes dobre pripravený.

41:11
    Myersova pripravovaná strela, nemal nikoho pred sebou, tak prudko vystrelil, ale Larmi s pukom na svojej hrudi.

41:43
    Krebs nedovolil Larmimu rozohrať.

42:54
    Kanada dala gól! Najlepší hráč Kanady Weegar s oku lahodiacou prihrávkou cez os ihriska na MICHAELA CARCONEHO, ktorý už len napriahol a z prvej zariadil trojgólové vedenie.

49:10
    Kanaďania sa dopustili icingu, necelých 11 minút do konca tretiny a pravdepodobne aj celého zápasu.

50:31
    Larmi prerušuje hru. Reklamná prestávka.

51:10
    Javorové listy dobre blokujú strely. V Nokia aréne to mierne stíchlo.

53:29
    Spätnú prihrávku Pesonen nezachytil.

55:00
    Fanúšikovia domáceho Fínska by očakávali väčší tlak, ale zatiaľ k tomu neprichádza.

56:15
    Prácu má naopak Larmi, ktorý puk pokryl lapačkou. Nasleduje reklamná prestávka.

56:33
    Fínska bránka je prázdna a je tu vabank!

56:52
    Fínsko dalo gól! Tak Fínom vyšiel ťah s odvolaním brankára! TEEMU HARTIKAINEN bojoval pri bráne o puk a nakoniec sa mu ho podarilo pretlačiť do brány.
    Asistencie: Rantanen, Lehtonen.
    56:52 Teemu Hartikainen (FIN) - 3:1

57:42
    Kanada dala gól! Kapitán TYLER TOFFOLI získal puk v obrannom pásme, neunáhlil sa so svojou strelou, počkal si a s presnosťou triafa opustenú fínsku bránu.

59:53
    Glass sa tešil z gólu predčasne, keďže hákoval protihráča.

59:53
    Cody Glass – 2 min., hákovanie.

A je koniec! Kanada sa pomstila svojmu minuloročnému finálovému súperovi z Fínska, ktorého poráža jednoznačne 4:1 a postupuje do semifinále! Fínsko ako jedným z organizátorov šampionátu tak končí príliš skoro a to vo štvrťfinále. Za najlepších hráčov v tomto zápase boli zvolení Hartikainen a Montembeault.
    Traja najlepší hráči Fínska na celých MS: Rantanen, Manninen, Kappanen.
    Repríza minuloročného finále sa skončila a s prianím pekného večera sa s vami lúčim! (21:42:30)

Klaudia Kadlecová

Góly a asistencie: 8. Quinn (Crouse), 31. Blais (Neighbours, Barron), 43. Carcone (Weegar, Middleton), 58. Toffoli – 57. Hartikainen (Rantanen, Lehtonen)

Rozhodca: Holm, Hribik – Briganti, Hynek