Liberec – Hr. Králové 2:3 (kon.)
FC Slovan Liberec
2:3 (1:0)
FC Hradec Králové
cz Piatok 26.05.2023, 18:00 • Stadion U Nisy, Liberec • FORTUNA:LIGA - Skupina o Evropskou ligu • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

FC SLOVAN LIBEREC

Ve Skupině o umístění hrají týmy o prémii ve výši jednoho milionu korun a zároveň o nasazení do třetího kola MOL Cupu. Díky již zmiňované výhře 4:0 je tomu Slovan velice blízko. Oproti umístění z minulého roku si tak může polepšit. V případě, že by Hradec dokázal v Liberci vyhrát o čtyři branky, šlo by se do prodloužení. To by probíhalo stylem 2x 15 minut, pokud by ani poté nebyl nalezen vítěz, následoval by penaltový rozstřel.

V minulém zápase si pozici nejlepšího střelce pojistil Victor Olatunji, když přidal už svou sedmou a osmou branku. Góly přitom nasázel pouze v jarní části, jelikož pod Ještěd přišel na hostování v zimě. Lídrem v asistencích je Christian Frýdek, který má zároveň i nejvíce bodů, a to 10 (5 asistencí a 5 gólů). Nejvíce čistých kont má Olivier Vliegen, který v sezóně vychytal 5 nul. V nadstavbové části ale zatím nastupoval Hugo Jan Bačkovský, který už má tři čisté štíty, z toho dva z vyřazovací části.

Vzájemná bilance vyznívá o dost lépe pro liberecké mužstvo. Z posledních deseti vzájemných ligových zápasů remizovali Severočeši s Votroky pouze dvakrát a ani jednou neprohráli. Hradec Králové navíc vyhrál na libereckém stadionu naposledy v květnu roku 1994.

FC HRADEC KRÁLOVÉ

První finálový zápas ve Skupině o umístění nedopadl pro Votroky vůbec dobře. Stejně jako v předchozích dvou ligových utkáních s libereckým Slovanem prohrál, tentokrát vysoko 0:4. Rozhodnuto bylo již v první půli, kdy se postupně prosadili Olatunji, Frýdek a opět nigerijský útočník. Marios Purzitidis pak vstřelil ke konci utkání svůj první ligový gól a pečetil vítězství Severočechů.

Nejlepším střelcem Hradce je Daniel Vašulín se sedmi přesnými trefami. Nejvíce asistencí (4) mají Vojtěch Smrž a Filip Kubala. Nejčastěji chytá Reichl, který má i nejvíce vychytaných nul, konkrétně 6. V minulém zápase ale chytal Patrik Vízek. Pokud budou chtít svěřenci trenéra Hejkala zvítězit ve Skupině o umístění a obsadit tak konečnou sedmou příčku v této sezoně, budou se muset hodně snažit. Uvidíme, s jakou taktikou nastoupí do zápasu.

FC Slovan Liberec: Bačkovský – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Mikula (C), Polyák, Červ, Doumbia, Frýdek – Olatunji, Tupta.
    Náhradníci: Vliegen – Ndefe, Lehoczki, Preisler, Michal, Lexa, Varfolomejev, Ghali, Kozák, Rondić, Rabušic.
    Trenér: Luboš Kozel

FC Hradec Králové: Vízek – Kodeš, Čech, Smrž – Gabriel, Koubek, Kučera, Ryneš – Kubala, Vašulín, Trusa.
    Náhradníci: Reichl – Baloun, Hlaváč, Klíma, Leibl, Rada, Novotný.
    Trenér: Stanislav Hejkal

Rozhodčí: Kotala – Antoníček, Mikeska; VAR: Křepský, AVAR: Horák.

Hosté z Hradce Králové nastoupí do utkání hned se čtveřicí útočníků. Uvidíme, jestli to povede ke kýženému efektu v podobě smazání čtyřbrankového manka z minulého vzájemného zápasu.

Filip Kotala, kterého čeká premiéra v roli hlavního arbitra nejvyšší české soutěže, už přivádí společně se svými asistenty hráče na zelený pažit. Domácí Liberec bude hrát ve své tradiční modré barvě. Hosté z města pod Bílou věží jsou tematicky oděni do bílého.

Votroci zahájí zápas úvodním výkopem.

1

1
    První výpad hostů liberecká obrana zastavila.

2
    Na druhé straně hřiště se při prvním pokusu o atak dopustil útočného faulu jeden z domácích hráčů.

3
    Matěj Koubek dostal přihrávku do vápna, ale Červ balon odkopl do autu.

4
    Christian Frýdek posílal centr za obranu. Ten se mu však vůbec nepovedl.

5
    Mikulův přízemní centr skončil na kopačce prvního bránícího hráče.

5
    Těžiště hry se rychle přesunulo na druhou stranu, kde budou Votroci zahrávat první rohový kop zápasu.

6
    Vašulín hlavičkoval na zadní tyči pouze do hlavy Purzitidise, od kterého se balon odrazil nad bránu. Následovat bude druhý roh.

6
    Míč se odrazil k nohám Ryneše, který hradbu těl před sebou nepropálil a následně fauloval.

7
    Lukáš Červ hledal na pravé straně rozeběhlého Polyáka, ovšem do svého centru dal až příliš mnoho razance.

8
    Hradečtí se evidentně snaží o vysoký presink a rychle získali míč na své kopačky.

8
    Rychle o něj ale také přišli.

9
    Centr do vápna letěl na Olatunjiho, který byl ale v obležení dvou obránců, tudíž se do zakončení nedostal.

10
    Domácí drží míč na svých kopačkách a čekají na zaváhání hradecké obrany.

11
    Centr Frýdka letěl pouze na hruď protihráče, který balon pohotově sklepl pro svého brankáře.

11
    Victor Olatunji byl chycen v ofsajdu.

13
    Centr za obranu si Olatunjiho nechal spadnout, ale ve druhé fázi jej nezkrotil na hrací ploše a kulatá věc odskákala do zámezí.

14
    Další ofsajd domácího celku.

15
    Aktivní nigerijský útočník tentokrát podklouzl, upadl a ztratil míč.

16
    Vojtěch Smrž si nerozuměl se spoluhráčem Čechem a je z toho první roh pro Severočechy.

17
    Frýdkův centr od rohového praporku se snesl na hlavu Prebsla, jehož pokus tečoval Gabriel do protipohybu Vízka. Hradecký gólman měl plné rukavice práce, aby včas zareagoval a střelu vyškrábl.

18
    Tomáš Polyák se pokusil o obhození Ryneše. Ten se nenechal oběhnout.

19
    Kučerova střela ze střední vzdálenosti je prvním pokusem hostů mezi tři tyče. Bačkovský si s projektilem letícím k pravé tyči nadvakrát poradil.

20
    Olatunji v souboji povalil kapitána Votroků Kodeše, který zůstává ležet na zemi a jsou přivoláni kluboví lékaři.

21
    Po rychlém obstřiku odchází hráč za pomezní čáru a hra bude chvíli pokračovat bez něho.

22
    Na Olatunjiho střílenou přihrávku Tupta nedosáhl. Červ napálil doražený míč do nohy Trusy.

23
    Liberec právě vstřelil branku!
    Z ničeho nic tu máme prví gól zápasu! MOHAMED DOUMBIA obral o balon ve středu hřiště váhajícího Smrže, posunul si jej vstříc bráně a přesnou střelou k tyči nedal Vízkovi šanci. 1:0.
    23. Mohamed DOUMBIA - 1:0

24
    Matej Trusa napřáhl ke střele ze střední vzdálenosti. Bránu Bačkovského těsně minul.

26
    Domácí Slovan opět kombinuje s míčem na kopačkách.

28
    Po rychlé kombinaci se dostal ke střele z nějakých 35 metrů Olatunji, ale balon se stáčel od brány.

29
    Adam Gabriel sice nasadil Červovi jesle, ale přihrávka skončila v autu.

30
    Máme za sebou první půlhodinu hry, ve které sledujeme vcelku klidný fotbal s velkým držením míče domácího Liberce. Vedení je z pohledu aktivity zasloužené, ale tak nebezpečný, jako byl v předchozím utkání, Slovan není.

31
    Ani pokus Christiana Frýdka se mezi tři tyče nevešel.

32
    Dlouhý aut Gabriela prodloužil směrem k Bačkovskému Vašulín. Domácí brankář s tímto pokusem nemohl mít problém.

33
    Frýdkův centr odvrátil Kodeš, Tuptův lapil do rukavic Vízek.

34
    Olatunji se vrátil na svou polovinu a zezadu zastavil Gabriela pouze za cenu faulu.

35
    Votrokům se po rychlém rozehrání podařilo dostat míč do sítě, jenže tomu předcházel útočný faul Trusy.

36
    Během chvíle zůstala ležet na trávníku hned trojice hráčů v modrém. Rozhodčí píská faul na jednoho z nich.

37
    Dlouhý centr z kopačky Bačkovského hlavičkoval Olatunji, poté Čech a poté byly v pozoru rukavice Vízka.

39
    Kučera vystřelil zpoza vápna. Jeho nepříjemný pokus Bačkovský vyrazil k nohám Vašulína, kterému se dorážka vůbec nepovedla, když se mu balon zamotal mezi nohy.

40
    Matej Trusa oplácel po čistém ataku Červa. Rozhodčí zatím řeší vše pouze domluvou.

40
    Plechatého centr se odrazil od Mikuly za bránu.

42
    Liberecká obrana si poradila se zatím asi nejsložitější situací. Koubek nejprve střílel do skluzujícího Prebsla. Míč se k němu odrazil zpět, našel Vašulína ve druhé vlně, který se ale netrefil ideálně a od Červa se balon odrazil do rukavic Bačkovského.

43
    Tomáši Polyákovi (FC Slovan Liberec) odskočil míč a vzápětí skluzem ostře fauloval soupeře, který jej zezadu předběhl a možná o něm tak úplně nevěděl. Žlutá karta je v tomto případě na místě.

45
    Vypadá to, že se nastavovat nebude a čeká se na konec první půle.

45+1
    Tak přeci jen nakonec čtvrtý rozhodčí ukazuje dvojku na světelné tabuli.

45+1
    V první nastavené minutě bude mít Hradec výhodu rohového kopu.

45+1
    Z této výhody standardní situace však nic nevytěžil.

45+1
    Na druhé straně byl Ľubomír Tupta v ofsajdu.

45+2
    Rychlé rozehrání Hradce po faulu zaskočilo i spoluhráče, který míč nezpracoval.

45+2
    Na druhé straně domácí nedokázali zakončit po dobře vypadající akci.

45+2

Je za námi prvních 45 minut hry, ve kterých jsme viděli jeden gól. O ten se postaral ve 23. minutě liberecký Mohamed Doumbia, když obral o balon váhajícího Smrže a střelou zpoza vápna přesně k tyči nedal hradeckému brankáři šanci. Vedení je to vcelku zasloužené, protože Liberec je aktivnějším mužstvem a během poločasu měl mnoho pasáží, kdy držel míč na kopačkách a Votroky do ničeho nepouštěl. Ti třikrát vystřelili na Bačkovského, ale domácí brankář zatím drží čisté konto. Druhý poločas začne přibližně v 19:03.

46

46
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
    ze hřiště odchází Tomáš Polyák, přichází Ahmad Ghali,
    ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Milan Lexa.

Domácí trenér se rozhodl hned pro dvě změny ve druhém poločase. Šanci na celý poločas dostává mladý Milan Lexa.

47
    Lukáš Červ odstartoval druhou půli střelou zpoza vápna nad.

48
    Střelu Kubaly zblokoval Prebsl na roh.

48
    Z něj Votroci bránu neohrozili.

50
    Olatunji neprocpal přihrávku na nabíhajícího Ghaliho přes Kodeše.

52
    Hradec Králové právě vstřelil branku a srovnává stav utkání!
    Smržův centr z levé strany propadl přes obranu ke Koubkovi, od kterého se míč odrazil k volnému MATEJI TRUSOVI, a ten pohotově z první propálil střelou pod břevno Bačkovského. 1:1.
    52. Matej TRUSA - 1:1

53
    Gól posvětilo po krátkém přezkumu video. Je oficiálně srovnáno.

55
    Domácí ihned zvýšili svou aktivitu a obléhají pokutové území Hradce.

55
    ze hřiště odchází Mohamed Doumbia, přichází Ivan Varfolomejev.

56
    Hradečtí se dostali na dostřel Bačkovského, ale vybojovali pouze aut.

57
    Liberec právě vstřelil branku a opět vede!
    Takhle má vypadat rychlý protiútok! Victor Olatunji vysunul přesnou přihrávkou za obranu Ahnada Ghaliho, který z první přihrál před prázdnou bránu ĽUBOMÍRU TUPTOVI a slvenský útočník, leč v tísni, se z podobných pozic nemýlí. 2:1.
    57. Ľubomír TUPTA - 2:1

60
    František Čech (FC Hradec Králové) zastavil skluzem u postranní čáry rozeběhnutého Milana Lexu a za svůj zákrok vidí žlutou kartu.

62
    Ahmad Ghali si přešlápl balon a obešel obránce. Centr ale před Tuptou odvrátil hlavou Gabriel.

62
    Střídání v týmu FC Hradec Králové:
    ze hřiště odchází František Čech, přichází Jakub Rada.

63
    Dnešní utkání sleduje 1758 diváků.

64
    Matej Trusa si v souboji s Prebslem předkopl balon až příliš a nezastihl jej už na hrací ploše.

65
    Adam Gabriel si navedl míč a odhodlal se ke střele. Bylo vidět, že toto není v jeho popisu práce, jelikož střela letěla vysoko nad.

65
    ze hřiště odchází Ľubomír Tupta, přichází Matyáš Kozák.

67
    Nový muž na hřišti Kozák podklouzl a ztratil míč, ale hosté jej rychle odevzdali zpět nepřesným centrem.

67
    Velká šance Liberce! Olatunji našel přihrávkou pod sebe Kozáka na malém vápně, který si prvním dotykem zpracoval a druhým tvrdě vystřelil. Vízek jeho pokus vyrazil na roh.

68
    Roh rozehraný nakrátko Hradec nezaskočil.

70
    Na polovině hřiště byl zezadu faulován Olatunji Kodešem.

71
    Votroci už asi vyhlížejí konec této sezony. Teď se jim nepovedlo si přihrát ani ve chvíli, kdy nebyli nijak pod tlakem.

72
    Ahmad Ghali vybojoval pro Slovan rohový kop.

73
    Adam Gabriel se stihl vrátit a nenechal tak vystřelit Varfolomejeva. U zákroku se ale možná zranil, protože zůstává ležet na trávě.

74
    Tak naštěstí v přerušené hře sám vstal a může v zápase pokračovat.

75
    Ahmad Ghali obešel kličkou Matěje Ryneše (FC Hradec Králové), který jej vzápětí zezadu skluzem fauloval a je druhým napomínaným hráčem hostí.

76
    K míči se, možná trochu překvapivě, postavil mladičký Milan Lexa a z přímého kopu orazítkoval tyč!
    76. Parádní přímák mladíka Lexy zastavilo břevno!

77
    ze hřiště odchází Matěj Koubek, přichází Martin Hlaváč.

78
    Na druhé straně odvrátil hrudí centr z pravé strany Ghali na rohový kop pro Votroky.

78
    Oba Radovy centry, nejprve ten z rohu a poté i klasický ze hry odvrátil hlavou Olatunji.

79
    Hradec Králové právě vstřelil branku!
    Akce však pokračovala, míč se dostal k Matěji Rynešovi, který našel přesným centrem hlavu FILIPA KUBALY na malém vápně a hradecký útočník pouze tečoval balon za bezmocného Bačkovského. 2:2.
    79. Filip KUBALA - 2:2

80
    ze hřiště odchází Victor Olatunji, přichází Michael Rabušic.

82
    Hradec Králové právě vstřelil branku a otáčí během tří minut vývoj utkání!
    Daniel Vašulín hlavou prodloužil centr na úplně volného MATEJE TRUSU, který střelou kolem vyběhnutého Bačkovského posílá Votroky poprvé v utkání do vedení! 2:3.
    82. Matej TRUSA - 2:3

84
    Jakub Rada (FC Hradec Králové) dohrál skluzem domácího Kozáka a je dalším hostujícím hráčem, který bude dohrávat se žlutou kartou.

84
    Po rychlém protiútoku Votroků Vašulín prováhal ideální čas ke střele. Následně se Hlaváčovi pokus nepovedl a míč skončil vedle brány domácích.

85
    Rabušicův centr odhlavičkoval Gabriel před Kozákem na rohový kop.

86
    To byl parádní fotbalový moment! Michael Rabušic vystřelil placírkou z voleje na zadní tyč, kde se zaskvěl skvěle vymrštěnou rukou brankář Patrik Vízek.

88
    ze hřiště odchází Matej Trusa, přichází Vojtěch Baloun.

90
    Aktivní Ahmad Ghali si položil Ryneše a na ochozen to jen zahučelo. Následnou přihrávku Rabušic v ohrožení brány neproměnil.

90+1
    Druhý poločas bude nastaven o čtyři minuty.

90+2
    Střet Ghaliho s Rynešem na hranici velkého vápna u rozhodčího Kotaly hracekému obránci prošel. Z tribuny to vypadalo, že situace byla posouzena správně.

90+3
    Na stadionu U Nisy už v podstatě všichni čekají na závěrečný hvizd.

90+4
    A ten právě přišel. Konec zápasu.

Poslední utkání Skupiny o umístění je minulostí. Domácí Liberec sice prohrál s Hradcem Králové 2:3, ale po venkovní výhře 4:0 a celkovém součtu 6:3 vyhrává prémii v hodnotě jednoho milionu korun a nasazení do třetího kola MOL Cupu v následujícím ročníku. V prvním poločase se prosadil pěkným gólem Doumbia. Na začátku druhé půle vyrovnal Trusa. Domácí šli do vedení ještě jednou zásluhou Tupty, ale Votroci otočili vývoj utkání během tří minut, když se prosadil v 79. minutě Kubala a v 82. opět Trusa. Jak už je ale zmíněno výše, Hradci tato výhra v součtu nestačila. Děkuji za pozornost, přeji příjemný víkend, klidné léto a v další sezoně společně z libereckého stadionu se budu těšit. (19:57:28)

Tomáš Honzejk

Góly: 23. Doumbia, 57. Tupta (Ghali) – 52. Trusa (Koubek), 79. Kubala (Ryneš), 82. Trusa (Vašulín)

Karty:   43. Polyák (LIB) – 60. Čech (HKR), 75. Ryneš (HKR), 84. Rada (HKR)

Držení míče: 56 % : 44 %.
    Střely na branku: 5:6. Střely mimo: 5:6. Rohy: 4:5. Ofsajdy: 4:0. Fauly: 5:15.
    FC Slovan Liberec: Bačkovský – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Mikula (C), Polyák (46. Ghali), Červ, Doumbia (55. Varfolomejev), Frýdek (46. Lexa) – Olatunji (80. Rabušic), Tupta (65. Kozák).
    Náhradníci: Vliegen – Ndefe, Lehoczki, Preisler, Michal, Rondić.

Tréner: Luboš Kozel

FC Hradec Králové: Vízek – Kodeš, Čech (62. Rada), Smrž – Gabriel, Koubek (77. Hlaváč), Kučera, Ryneš – Kubala, Vašulín, Trusa (88. Baloun).
    Náhradníci: Reichl – Klíma, Leibl, Novotný.