Australian Open - ženy (Tvrdý povrch)
0:0
pred zápasom
Hezký den. Markéta Vondroušová postoupila na úvodním grandslamu sezony bez ztráty setu do 3. kola. V tom ji v aréně Margaret Courtové čeká jedna z hlavních favoritek na titul – světová dvojka Aryna Sabalenková z Běloruska.

Markéta Vondroušová je dvaadvacetiletá česká tenistka. V minulé sezoně potěšila české fanoušky stříbrem z olympiády v Tokiu. V závěru posledního ročníku odehrála Vondroušová Billie Jean King Cup, ve kterém přehrála Petkovicovou a Golubicovou. Na druhou jmenovanou narazila i při své letošní premiéře v Adelaide, kde vypadla v osmifinále na raketě Chorvatky Konjuhové. Šlo o jedinou generálku před Australian Open. V Melbourne začala nasazená jednatřicítka, jíž patří v žebříčku WTA 41. pozice, hladkým triumfem 6:2 a 6:3 nad domácí Priscillou Honovou. Ve druhém kole přehrála sokolovská rodačka 6:2 a 7:5 Ljudmilu Samsonovovou. Vondroušová startuje na turnaji počtvrté a obhajuje na něm loňské osmifinále, které je zároveň jejím maximem.

Arynu Sabalenkovou nezastihl začátek sezony v ideálním rozpoložení. Na obou "přípravných" turnajích v Adelaide vypadla shodně už v úvodním kole a pozornost na sebe poutala především astronomickým počtem dvojchyb, kterých za dvě utkání proti Slovince Juvanové a Švédce Petersonové spáchala celkem 39. Na Australian Open musela světová dvojka obě dosavadní střetnutí otáčet. Nejprve porazila 5:7, 6:3 a 6:2 domácí Storm Sandersovou a následně 1:6, 6:4 a 6:2 Sin-jü Wang z Číny. Znovu se přitom trápila na servisu, když v prvním utkání vyrobila 12 dvojchyb a ve druhém dokonce 19. Stejně jako Vondroušová obhajuje běloruská ranařka v Melbourne loňské osmifinále, které je zároveň jejím maximem.

Statistika vzájemných zápasů je vyrovnaná – 2:2. Vondroušová opanovala dvě úvodní střetnutí z let 2017 a 2018. Následně už se radovala pouze Sabalenková. Naposledy se tak stalo loni v Miami, kde zvítězila suverénně 6:1 a 6:2.