Izrael – Chorvátsko 1:5 (kon.) | Island – Austrália 2:3 (kon.) | SAE – Srbsko 2:5 (kon.)
Izrael
1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
Chorvátsko
cz Štvrtok 25.04.2024, 12:30 • Ledena dvorana Pionir, Beograd • Majstrovstvá sveta - 2. Divízia, sk. A • 4. kolo

Střely na branku – 36:36 (13:15, 15:7, 8:14) (14:49:23)

Hokejisté Chorvatska vítězí nad Izraelem 5:1 a také po čtvrtém hracím dni turnaje zůstávají neporaženi. Na závěr turnaje si to rozdají o zlato a postup do Divize I. B s domácím Srbskem, což bude jistě třaskavý souboj.

Chorvaté si dnes do 7. minutě vytvořili dvoubrankový náskok. Ten dokázal Izrael trefou v oslabení snížit, ale 26 sekund před první přestávkou upravil pro změnu v početní výhodě na 3:1 Karlo Marinković, jenž se dnes střelecky prosadil dvakrát. Pak už si favorit utkání duel kontroloval a v každé třetině přidal ještě po jedné brance. Nejprve se radoval kapitán Domen Vedlin a ve 44. minutě uzavřel skóre Bruno Idžan.

Nejlepší hráči zápasu:
    Maxim Kaljajev (ISR) – 31 zákroků
    Bruno Idžan (CRO) – 1+1

59:58
    Po nahrávce Daniela Levina se z pravé strany natlačil do koncovky Yann Raskin. Nikolić odolal závěrečné akci utkání.

59:43
    Daniel Levin dostal přihrávku na pravý kruh, odkud z voleje vypálil. Branku však netrefil.

59:18
    Opět vyhození Chorvatska. Nacházíme se v poslední minutě.

58:25
    Chorvaté vyhráli buly a vyhodili. Ke hře bez brankáře Izraelci přeci jen nesáhli.

58:18
    Izraelská lavička si vyžádala oddechový čas.

58:18
    Vyloučení v týmu Chorvatsko:
    Dominik Čanić – 2 min., podrážení.

58:01
    Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny. Už se spíše dohrává.

57:06
    Chorvaté nevyužili přesilovku 5 na 3 ani následnou klasickou početní výhodu. Izrael kompletní.

56:07
    Izrael hraje ve čtyřech!

55:40
    Mark Katić se nepohodl se spoluhráčem, který se mu postavil do cesty a Izraelci mohli vyrazit ve dvou na jednoho. Nesehráli to a trojice Chorvatů se pro změnu hnala na druhou stranu. Katić se ale rozhodl situaci pozdržet a raději rozehrát klasickou přesilovkovou šablonu.

55:05
    A přesilovka 5 na 3 pro Chorvatsko! Dvě minuty za sekání pro Timura Galejeva.

54:06
    Chorvatsko v plném počtu. Vylučuje se ale na druhé straně. Za sekání je potrestán Gleb Chvoles.

54:03
    Ještě jeden zákrok Nikoliće v tomto oslabení. Chorvatský brankář zastavil puk po ráně od modré čáry.

53:33
    Michael Levin nahrál doleva Danielovi. Ten posunul na osu pro Daniela Mazoura, jehož rána končí opět u Nikoliće.

53:19
    Přesilovkovou souhru zakončil ranou od modré Michail Koževnikov. Nikolić tlumí kotouč ve výstroji. Chytá dobré utkání.

52:06
    Patrik Dobrić postavil do cesty strom Glebovi Chlolesovi. Ukazuje, že to bylo čisté, ale sudí mu dává dvě minuty za vysokou hůl, která se zřejmě nacházela někde na úrovni obličeje izraelského hráče.

51:37
    Chorvatsko je už kompletní.

50:59
    Chorvaté v oslabení propadli a čtyři Izraelci útočili na dva protihráče. Puk šel doprava k Michaelovi Levinovi, který zkoušel zřejmě střílenou přihrávku na vzdálenější tyč. Tu al odrazil do bezpečí Nikolić.

50:32
    Střelu Daniela Mazoura z vrcholu levého kruhu pokryl Nikolić.

49:36
    Chorvatský brankář Vito Nikolić odehrál puk do hlediště a dostal tak dvouminutový trest za zdržování. Ten odsedí Filip Kašparek.

49:06
    Izraelci jsou už kompletní. Hru přerušil úspěšným zákrokem Kaljajev.

48:54
    Izrael se osvobodil a tohle oslabení by měl ubránit.

48:00
    Bruno Idžan předvedl krásnou individuální akci, kdy projel přes trojici hráčů soupeře až před brankáře Kaljajeva. Ten však vytáhl pěkný zákrok lapačkou!

47:05
    Izrael dostává trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

46:40
    Izrael v přečíslení 2 na 1. K puku se dostal na pravé straně útočného pásma Michael Levin, který už šel do střely. Ta minula vzdálenější tyč chorvatské svatyně. Následně byl Levin dohrán, což bylo podle rozhodčích čisté.

46:21
    Guy Aharonovič vyrazil dopředu a dostal se až do útočného pásma. Jeho střela minula chorvatskou branku.

45:35
    Zajímavě vypadající chorvatský protiútok. Marinković však dostal přihrávku na brusle a tím byla celá akce zbrzděna.

43:33
    Dílo se nakonec podařilo a tak se může hrát dál.

43:33
    Kuriózní situace, kdy po zákroku Vita Nikoliće zmizel puk někde ve výstroji chorvatského brankáře. Ten se ho snaží najít i ve spolupráci s rozhodčími.
    43:17 Bruno IDŽAN - 1:5

43:17
    Chorvatsko právě vstřelilo branku!
    Chorvaté přidávají svůj pátý gól! Domen Vedlin s pukem obkroužil branku a nalezl na slotu zcela volného BRUNA IDŽANA, který se nemýlil – 1:5. Asistence: Domen Vedlin.

42:38
    U mantinelu před vlastní střídačkou zůstal ležet na ledě izraelský kapitán Michail Koževnikov. Vyrazit k němu musel zdravotník, po jehož zásahu nakonec Koževnikov po svých zamířil na hráčskou lavici.

42:27
    Alex Dimitrijević střílel z pravého kruhu do vyrážečky brankáře Izraele Maxima Kaljajeva.

41:33
    Zasahoval také Nikolić, který byl prověřen pokusem téměř z rohu hřiště.

40:29
    První střela Chorvatska ve třetí třetině. Ta byla mířena od modré čáry a Kaljajev ji našel v lapačce.

40:01

Třetí třetina začne přibližně ve 14:06.

Střely na branku – 28:22 (13:15, 15:7)

Ve druhé třetině padl jediný gól. Ve 25. minutě zakončil chorvatské přečíslení 3 na 1 kapitán Domen Vedlin, který tak zvýšil na 4:1. Izraelci se snažili, byli střelecky aktivnější, ale ve většině případů se jednalo o pokusy, se kterými neměl brankář Nikolić velké problémy. Chorvaté hrají s třígólovým náskokem spíše jen to, co potřebují.

Po skončení druhé třetiny ještě následovala určitá nervozita, kdy si hráči na obou stranách něco vysvětlovali. Vše ale skončilo jen u slov, k žádnému napadení nebo strkanici nedošlo.

40:00

39:36
    Po vyhraném buly se snažil vystřelit z levého kruhu David Levin, ale trefil jen protihráče, který mu do rány klekl.

39:02
    Běží už poslední minuta druhé třetiny.

38:45
    Vzájemné vyloučení za hrubost. Na chorvatské straně je to Domen Vedlin a na izraelské Gleb Chvoles.

38:30
    Nikolić byl pozorný po nahození Yanna Raskina z ostrého úhlu. Brankář Chorvatska přerušuje hru.

37:36
    Chorvatský kapitán Domen Vedlin a izraelský útočník Michael Levin vedli nějakou diskuzi s rozhodčím. Vylučovat se ale nebude.

37:15
    Michael Levin našel křížnou přihrávkou bratra Davida. Hráč rumunské Csíkszeredy zamířil do Nikoliće, který se rychle přesunul.

36:08
    Do střelecké pozice si s pukem najel Itay Ben Tov. Jeho pokus skončil na výstroji dobře postaveného Nikoliće.

35:28
    Patrik Dobric a Vito Idžan si na útočné modré měnili puk. Přišla chybička, které ale nevyužil Daniel Mazour. Ten neměl dostatečnou rychlost na to, aby chorvatské dvojici ujel.

34:31
    Střelecký pokus Michaela Levina z osy kluziště byl svižný, ale minul branku. Následoval protiútok Chorvatska, který byl na několik přihrávek téměř dohrán do prázdné branky! Chybělo to, aby hokejista u tyčky lépe zasáhl neposedný puk.

33:33
    Teď se bude vhazovat v tom chorvatském poté, co brankář Kaljajev podržel v lapačce vysoké nahození.

33:05
    Hra se nyní uklidnila. Hraje se spíše ve středním pásmu. Do útočných se týmy moc nemohou dostat.

31:24
    A nyní také Izrael.

31:04
    Chorvaté už jsou v plném počtu.

30:38
    Vito Idžan to zkoušel z pravého kruhu přes obránce. Netrefil branku.

30:06
    Izraelci poslali na hru 4 na 4 oba bratry Levinovi a byl z toho delší pobyt v útočném pásmu. Nějakou šanci si ale nevytvořili.

29:23
    Pavel Marsčjonok hákoval v útočném pásmu a síly na ledě se tedy vyrovnají.

29:04
    Za ostřejší zákrok u mantinelu je vyloučen Dominik Čanić. Dostal dvě minuty za hrubost.

28:56
    Z vrcholu levého kruhu střílel Michail Koževnikov. Kotouč byl ztečován vedle vzdálenější tyčky.

28:33
    Na ose hřiště zůstal úplně volný Ante Bebek. Chorvatský útočník zkusil střelu švihem nad levý beton, kterou našel Kaljajev v lapačce.

28:10
    Střelu od modré čáry vyrazil chorvatský brankář Nikolić do rohu.

26:14
    Fran Završki byl zastaven hraničním zákrokem a chorvatský hráč tak přišel o puk. Hraje se ale dál.

25:48
    Daniel Mazour si to namířil mezi chorvatské obránce. Vystřelit už pořádně nestačil a volný puk přikryl Nikolić.
    24:10 Domen VEDLIN - 1:4

24:10
    Nedáš – dostaneš! Nejprve se z pravé strany řítil na chorvatskou branku Michael Levin, jehož zakončení na zadní tyčku však Nikolić vytěsnil vyrážečkou. Hra se následně otočila na druhou stranu, bylo z toho přečíslení 3 na 1 a po finální nahrávce Alexe Dimitrijeviće skóroval DOMEN VEDLIN zblízka do odkryté branky – 1:4. Asistence: Alex Dimitrijević a Mark Katić.

22:58
    Chorvaté to v útočném pásmu překombinovali. Chyběla střelba. Do protiútoku se tak dostal Gleb Chvoles, jehož střelu musel vyrážet pravým betonem Nikolić.

22:27
    Zakázané uvolnění Izraele vrací hru před brankáře Kaljajeva.

21:54
    Pobyt Balkánců v útočném pásmu ukončila zablokovaná střela Marka Vukadina. Po ní se už Izrael vymanil.

21:36
    Zakázané uvolnění židovského státu.

21:13
    Chorvaté začali druhou část aktivněji. Nyní přerušil Kaljajev hru dobrým zákrokem.

20:01

Další třetina začne přibližně ve 13:15.

Střely na branku – 13:15

Chorvaté zatím plní roli favorita, když po první třetině vedou nad Izraelem 3:1. Skóre otevřel už v čase 1:45 Karlo Marinković a v 7.minutě zvýšil Patrik Dobrić. Balkánci si pak v přesilovce nechali ujet dvojici hráčů soupeře a Pavel Marsčjonok snížil na 1:2. Před přestávkou však hráči Chorvatska zase přidali, vytvořili si tlak, který jim přinesl přesilovku a tu 26 sekund před pauzou zužitkoval opět Karlo Marinković.

20:00
    19:34 Karlo MARINKOVIĆ - 1:3

19:34
    Chorvaté přesilovku rychle využili a 26 sekund před přestávkou zase odskakují na rozdíl dvou gólů! Brankář Kaljajev odrazil pravým betonem puk jen před sebe, kde byl KARLO MARINKOVIĆ, který kotouč pohotově poslal mimo dosah izraelského brankáře a může se tak radovat ze svého druhého zásahu v utkání. Asistence: Vito Idžan a Ivan Janković.

19:20
    Izraelci se nemohli dostat z obranného pásma. Z chorvatského tlaku rezultoval nedovolený zákrok Michaila Koževnikova, který u brankoviště zezadu krosčekoval protihráče. Rozhodčí to posoudili jako hrubost.

18:55
    Z pravé strany vypálil Leo Selitaj a Kaljajev musel do rozkleku.

18:38
    Zakázané uvolnění Izraele.

18:21
    Chorvaté se snaží v závěru třetiny vytvořit tlak. Bruno Idžan si vybruslil zpoza branky a ještě hledal Ivana Jankoviće, který měl u brankoviště zablokovanou hůl. Po následné střele od modré čáry přerušil hru Kaljajev.

16:44
    Chorvatsko je už v plném počtu.

16:08
    Chorvaté zavezli puk do útočného pásma a dokonce donutili brankáře soupeře přerušit hru.

15:37
    Izraelci zamkli soupeře do obranného pásma. Kros Michaela Levina před odkrytou branku ale neprošel přes chorvatské hole.

14:43
    Za sekání je vyloučen Ivan Brenčun. Přesilovka pro Izrael.

14:05
    Izrael je už kompletní.
    13:17 Pavel MARSČJONOK - 1:2

13:17
    Izrael právě vstřelil branku!
    Izraelci skórují ve vlastním oslabení! V obranném pásmu se dostal k puku David Levin a společně s PAVLEM MARSČJONOKEM vyrazili do přečíslení 2 na 1. Levin dobruslil na levé straně až do útočné třetiny, kde našel krosem Marsčkonoka a ten trefil horní polovinu poloodkryté branky – 1:2. Asistence: David Levin a Denis Kozev.

12:04
    Michal Koževnikov v rohu poslal protihráče na hrazení a dostává tak trest za vrážení. První přesilovku si zahraje Chorvatsko.

11:30
    Izraelci sice nezaostávají v počtu střel na branku, ale jinak je zatím znát, že to Chorvaté mají pod kontrolou. Individuálně jsou zdatnější.

10:20
    Dominik Čanić zavezl puk na útočnou modrou a odsud ho nahodil na branku. Kaljajev raději podržel černý předmět v lapačce.

09:24
    Michael Levin se z pravé strany natlačil až před chorvatskou branku a jeho zakončení musel pokrýt Nikolić. Dobrá akce mladičkého útočníka.

08:20
    Martin Simunković se prokličkoval do střelecké pozice. Po ledě ale zamířil vedle izraelské branky.
    06:23 Patrik DOBRIĆ - 0:2

06:23
    A je to o dva góly! PATRIK DOBRIĆ zůstal po přihrávce Ivana Jankoviće na slotu zcela volný a střelou po ledě překonal Kaljajeva – 0:2. Asistence: Ivan Janković a Bruno Idžan.

06:07
    Teď už se usadili v útočném pásmu hokejisté Chorvatska. Po střele z pravé strany přerušil hru Kaljajev.

05:27
    Po ráně z levé strany zasáhl lapačkou chorvatský brankář Vito Nikolić.

03:20
    Izraelci zatím nechtějí prodat svou kůži lacino. Zejména jejich formace s bratry Levinovými je schopna soupeře i zatlačit.
    01:45 Karlo MARINKOVIĆ - 0:1

01:45
    Chorvaté jdou rychle do vedení! Za záda brankáře Maxima Kaljajeva propadlo poměrně nenápadné nahození KARLA MARINKOVIĆE od modré čáry. Asistence: Fran Završki.

00:58
    Chorvatsku dnes schází nejlepší střelec Luka Jarcov. Ten není na zápasové soupisce. Zřejmě ho vyřadil nějaký zdravotní problém.

00:01

Izrael: Kaljajev (Tichon) – Koževnikov (C), Turner, Kozev, Sigalov, Galejev, Ben Tov – M. Levin, Marsčjonok, D. Levin (A) – Spektor, Mazour (A), Chvoles – Raskin, Chubašvili, Kapulkin – Aharonovič.
    Trenér: Jevgenij Koževnikov

Chorvatsko: Nikolić (Rosandić) – Katić, Vedlin (C), Dobrić, Vukadin, Brenčun (A), Cavlović, Filipović, Slovinać – Janković, V. Idžan (A), B. Idžan – Selitaj, Čanić, Bebek – Šimunković, Marinković, Završki – Dimitrijević, Kašparek.
    Trenér: Enio Sacilotto

Rozhodčí: Kaczmarek (POL) – Fu (CHN), Mladenović (SRB).

Všechny tři vzájemné zápasy vyhráli Chorvaté. Naposledy na loňském šampionátu ve Španělsku deklasovali Izraelce 12:1. I z toho je jasné, kdo dnes bude favoritem.

Izrael:
    Izraelci vyhráli v roce 2019 B skupinu II. Divize a postoupili tak do áčka. Zde se v roce 2022 udrželi jen díky neúčasti Austrálie kvůli koronavirové situaci, loni jim pak na záchranu stačila výhra nad Islandem 7:3. Letos už Izrael udělal důležitý krok k udržení, když ve středu dokázal senzačně otočit duel s Austrálií. V něm po dvou třetinách prohrával 0:3, pak 1:4, ale po normální hrací době zachránil remízu 4:4 a pak uspěl v nájezdech. Před tím svěřenci kouče Jevgenije Koževnikova naopak podlehli 6:10 Spojeným arabským emirátům a 1:5 domácímu Srbsku.

Hodně zajímavým hráčem na soupisce je teprve osmnáctiletý Michael Levin, který hraje v elitní kanadské juniorské lize Ontario Hockey League. Ve třech utkáních šampionátu nasbíral 4 body (2+2). Ještě o bod více (1+4) má na kontě jeho starší bratr David Levin, jenž v této sezóně exceloval v dresu rumunské Csíkszeredy, kde střídavě nastupoval v maďarské mezinárodní Erste Lize a rumunské soutěži. Někteří fanoušci v Česku možná znají brankáře Nira Tichona, který působí už několik let v nižších českých soutěžích. Loni si zachytal 2. ligu za Cheb. Letos nastupoval ve středočeské Krajské lize za Žebrák, ale mihnul se také v druholigové Příbrami.

Chorvatsko:
    Chorvaté působili od roku 2014 až do roku 2018 v Divizi I. B. Po sestupu se však nedokázali do vyšší úrovně vrátit, byť k tomu většinou nemívají daleko. Po sestupu skončili druzí, po dvouleté koronavirové pauze pak dvakrát třetí. Loni jim však dodatečně připadly po diskvalifikaci Gruzie stříbrné medaile.

Většina hráčů aktuálního kádru působí v International Hockey League, která sdružuje elitní kluby z bývalé Jugoslávie. Brankářská jednička Vilim Rosandić chytá druhopu francouzskou ligu za Neuilly-sur-Marne. Největší hvězdou je pak 34letý rodilý Kanaďan s chorvatskými kořeny Mark Katić. Ten nastupoval za Medveščak Záhřeb v době, kdy chorvatský celek figuroval v KHL a přijal také občanství vlasti svých předků. Premiéru v národním týmu si však užívá až letos. Před lety si zahrál také za Kanadu na Německém poháru a Spengler Cupu. Momentálně má Katić angažmá v mezinárodní rakouské ICEHL, kde má i v příštím ročníku postupovat v dresu Villachu. Většinu hráčů na šampionátu kvalitativně převyšuje, o čemž svědčí na obránce skvělá bilance 2+4 ve třech zápasech. V týmové produktivitě se mu rovná už jen Luka Jarcov, který nasbíral rovněž šest bodů, ale skóroval hned pětkrát.

Chorvaté zatím potvrzují roli aspiranta na postup. Na úvod deklasovali 11:2 Island. Poté se trochu trápili s Austrálií, kterou zdolali 3:2, naposledy pak porazili o zahraniční importy posílené Spojené arabské emiráty 4:1.

Vítám tu všechny milovníky dobrého hokeje! Ve čtvrtek pokračuje 4. kolem světový šampionát čtvrté výkonnostní úrovně, tedy Divize II. A, který hostí srbský Bělehrad. Hrací den otevře souboj Izraele s aspirantem na postup z Chorvatska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Martin Augustin

Góly a asistencie: 14. Marsčjonok (Levin, Kozev) – 2. Marinković (Fran Završki), 7. Dobrić (Ivan Janković, B. Idžan), 20. Marinković (V. Idžan, Janković), 25. Vedlin (Dimitrijević, Katić), 44. B. Idžan (Vedlin)

Tréner: Jevgenij Koževnikov

Chorvátsko: Nikolić (Rosandić) – Katić, Vedlin (C), Dobrić, Vukadin, Brenčun (A), Cavlović, Filipović, Slovinać – Janković, V. Idžan (A), B. Idžan – Selitaj, Čanić, Bebek – Šimunković, Marinković, Završki – Dimitrijević, Kašparek.
    Tréner: Enio Sacilotto

Rozhodca: Kaczmarek (POL) – Fu (CHN), Mladenović (SRB)